GIDA GİRİŞİM MERKEZLERİ

Mersin FEC.jpeg

LIFE Projesi, Türkiye’de bulunan mülteciler ve yerel topluluklar için eğitim ve iş geliştirme desteği için merkez görevi gören gıda işi inkübatörlerine veya Gıda Girişim Merkezlerine (GGM’ler) dayanmaktadır.

GGM’lerin ticari mutfakları, ortak bir alanda girişimciler için gıda üretim ekipmanı sağlayarak akran öğrenimini ve işbirliğini teşvik etmektedir. Mutfaklar, öncelikli olarak eğitim amaçlı ve girişimciler tarafından ürün geliştirmek için test alanları olarak kullanılmaktadır ve ihtiyaç öncelikli olarak ve alan müsaitliği bazında kullanıma sunulmaktadır. Girişimciler için en optimal deneyimi sağlamak için her mutfak gereğine uygun şekilde lisanslanır ve belirli ilkeler ve prosedürler ile yönetilir.

Her bir GGM’nin bünyesinde; ürün testi, üretimi ölçeklendirme, gıda depolama ve sanitasyon, ev sahipliği ve ikram etkinlikleri, ve uygulmalı misafir ağırlama ve müşteri hizmetleri konularında üyelere destek ve tavsiyelerde bulunmak için bir yönetici şef ve bir gıda mühendisi bulunmaktadır.

LIFE Projesi, gıda girişimcilerini iş hayatındaki yolculuklarının her aşamasında desteklemek için Türkiye’deki ilk gıda inkübatörlerini İstanbul ve Mersin’de başlatmıştır. GGM’ler, iş birliğini ve ortak öğrenmeyi teşvik etmekte, ve gıda işi ekosisteminin diğer destekleyici unsurlarını kullanarak ilgili topluluklarda – insanlar arasında yiyecek değişimi – gastrodiplomasi için merkezler olarak hizmet eder.

Mutfak tesislerini kullanıma sunma ve Girişimci Kuluçka Programı’na ev sahipliği yapmanın yanı sıra, GGM’ler, LIFE aktiviteleri, etkinlikler ve takip destek hizmetleri için bir merkez görevi görür.

İSTANBUL GGM

İstanbul’da Sanayi’de yeni filizlenen girişimcilik ekosisteminde stratejik bir konuma sahip olan İstanbul GGM’ye toplu taşıma ile kolayca erişilebilir. LIFE Projesi, inovasyonu ve girişimcilik kültürünü özel sektör, sürdürülebilir kalkınma ve teknolojiyle birleştiren bir kuluçka merkezi olan Inogar’da (İnovasyon Garajı’nda) yer almaktadır. Google Dome ve iki adım mesafedeki benzer ve inovatif ortak çalışma alanları ile LIFE Projesi üyeleri, çok özel bir girişimci topluluğunun parçası olmaktadır.

İstanbul GGM’nin Özellikleri:

 • 1200 metrekare alanda 4 kat ve 2 teras

 • Kafe oturma alanıyla ticari sınıf mutfak

 • Ofis ve ortak çalışma alanları

 • Sınıf Alanı

 • Depo

MERSİN GGM

The Mersin FEC sits in the very heart of Mersin, a coastal city known for having Turkey’s largest seaport and for its position as a major export hub, especially for food. Located between the migrant and refugee populations of Carsi and Mezitli, the FEC is easily accessed by public transportation and is adjacent to office buildings full of potential customers for the entrepreneurs of the FEC and its planned cafe.

The Mersin FEC features:

 • 2 kata yayılmış 1600 metrekare toplam alan

 • Ticari sınıf test mutfağı

 • Konferans Salonu

 • Ofis ve ortak çalışma alanları

 • Sınıf Alanı

 • De[p

 • Çocuklar için oyun alanı olarak hizmet veren açık alan

İÇİNDEKİLER

TİCARİ SINIF MUTFAK

LIFE Projesi Girişimci Kuluçka programının tüm üyelerine, mezunlarına, ve diğer herkese bir ücret karşılığında sunulan GGM mutfakları, uygulamalı eğitim, ürün geliştirme ve üretim, ve etkinlikler için yemek hazırlama alanı olarak hizmet vermektedir. Tüm mutfaklar çeşitli türde yiyecek üretimine uygun olup ızgaralar, düz tezgahlar, fritözler, ocaklar, fırınlar, buzdolapları, lavabolar, hazırlık alanları, temizleme alanı ve kuru ve soğuk hava deposu ile donatılmıştır. Çoklu çalışma alanı, birkaç işletmenin bu kaynakları aynı anda kullanmasına izin verirken, işe başlangıç maliyetlerini düşük tutmaktadır.

SINIF, TOPLANTI, VE ORTAK ÇALIŞMA ALANLARI

GGM’ler, LIFE Projesi etkinlikleri ve iş destek hizmetlerinin yanı sıra üyelerin kendi iş ihtiyaçları için kullanılabilecek işlevsel bir alanla tam donanımlı olarak yapılmıştır.

ETKİNLİK ALANLARI

LIFE Projesi’nin GGM’leri; atölyeler, iş fikri yarışmaları, yemek pişirme gösterileri, yemekli etkinlikler ve çok daha farklı aktiviteler için ayrılmış çok amaçlı etkinlik alanları içerir.

DİĞER ÖZELLİKLER

Bu olanaklara ek olarak, GGM’lerimiz, İstanbul’daki kentsel bahçeciliği desteklemek için kurulan bir teras ve Mersin’deki çocuk bakım alanı gibi LIFE girişimcilerini ve topluluklarını daha fazla desteklemek için farklı imkanlar içerir.


GGM’lerimizde sunulan imkanlarla ilgilenen İstanbul veya Mersin’de bulunan bir gıda girişimcisi misiniz?